Янв
2

Компенсаційний стабілізатор напруги

Компенсаційний стабілізатор напруги складається з транзистора VT1, стабілітрона VD1 і резистора R1. Конденсатори призначені для придушення пульсацій і утримуванні постійної напруги при імпульсному зменшенні навантаження.

Компенсаційний стабілізатор напругиСхема компенсаційного стабілізатора напруги являє собою емітерний повторювач на транзисторі VT1 з фіксованою напругою бази. Струм стабілізації задається резистором R1. Цей же резистор задає струм в базі транзистора VT1. Крім того, струм бази визначається струмом навантаження.

Стабілізатор складається з двох частин: параметричного стабілізатора на R1 і VD1, який створює опорну напругу, та регулювального транзистора VT1, який також виконує функції елементу підсилення. Стабілітрон, p-n перехід емітер-база і опір навантаження використовуються, як вимірювальні елементи.

При нормальному режимі, коли збурення відсутні, режим роботи регулювального транзистора вибирається таким чином, щоб він був не повністю відкритий напругою зміщення емітер-база (яка приблизно складає 0,3 В для германієвого p-n переходу і 0,7 В – для кремнієвого). Вихідна напруга буде дорівнювати опорній напрузі на стабілітроні. Якщо з деяких причин вихідна напруга зміниться, то відповідно зміниться напруга зміщення емітер-база, що зумовить зміну опору регулювального транзистора таким чином, щоб вихідна напруга залишилася незмінною.

Максимальний струм стабілізатора визначається мінімально допустимим струмом стабілітрона. Це пояснюється тим, що через балансний опір повинен проходити приблизно однаковий струм навантаження, рівний сумі струмів бази транзистора і стабілітрона. Із збільшенням навантаження струм бази зростає, а струм стабілітрона зменшується, і, якщо цей струм стане меншим від мінімально допустимого, стабілізація порушиться. Аналогічно мінімальний струм навантаження визначається максимально допустимим струмом стабілізатора.

На схемі зображений стабілізатор з вихідною напругою 5 В і струмом 3 А. Якщо треба збільшити вихідну напругу і збільшити струм, то треба взяти стабілітрон з відповідною напругою стабілізації і поставити більш потужного транзистора.

Якщо хочете мати на виході іншу полярність, наприклад, щоб зробити двополярне живлення, то у схему необхідно внести невеличкі зміни. Транзистор із структурою n-p-n треба замінити на транзистор p-n-p. Виводи стабілітрона поміняти місцями: анод на місце катоду, катод на місце аноду (на малюнку показано червоним кольором). А також не забутися про електролітичні конденсатори, їхня полярність також має значення.

Література:
Дмитрів В.Т., Шиманський В.М. Електроніка і мікросхемотехніка: Навч. посібник. – Львів: Афіша, 2004. (ст. 162-163)

Дуже поганоПоганоМоже бутиНормальноСупер (голосів: 4, в середньому: 2.00 из 5)
Загрузка...
Сподобалася стаття, натисни кнопку!

1 комментарий к записи “Компенсаційний стабілізатор напруги”

  • Тарас 07/07/2017 - 19:08

    Різні види стабілізаторів напруги, інформація про них та багато іншого: http://стаб.укр

Прокомментировать

Останні коментарі

Правила безпечної експлуатації електроустановок

Знайти публікацію по даті

Друзі сайту:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~