Янв
9

Полезные страницы Мастеру (радиолюбителю, ювелиру, металлообработчику)

Полезные страницы МастеруПолезные страницы Мастеру (радиолюбителю, ювелиру, металлообработчику) В.А. Боравский, 2001г.

>>Якщо треба, то можу скинути копію книжки. Пишіть<<

Книжка підходить людям, які займаються обробкою металів: пайкою, покриття одних металів іншими, надання металам певних кольорів (металохромія) і таке подібне. В назві чогось приліпили слово “радиолюбитель”, але воно сюди трохи не підходить. Коли почав читати, то трохи змінилося моє уявлення про паяння. Здивувала конструкція паяльника — виявляється, його в розетку не втикають, а нагрівають просто на вогні. А припої роблять самостійно, змішуючи різні метали.

Було ще багато цікавих моментів. Стосовно покриття одних металів іншими, то там можуть використовуватися кислоти, дуже часто отруйні речовини (наприклад, сполуки зі ртуттю). А ще – це дороге задоволення, бо крім різних пристосувань використовуються дорогоцінні метали (золото, срібло, платина) чи їхні солі або розчини (царська водка).

Зробив для себе трохи заміток.

1. Спайка припоями тим міцніша, чим більше температура плавлення спаюваного металу відрізняється від температури плавлення спаюваних металів. Наприклад, свинець і цинк можуть спаюватися з оловом достатньо міцно; спаювання ж оловом срібла чи міді набагато слабше (м’яка пайка).

2. Для приготування припоїв метали мають бути чисті. В будь-якому випадку без найменших домішок цинку, який робить припій крихким.

3. Жесть являє собою листове залізе, покрите олов’яною полудою, яка при паянні грає роль легкоплавкого металу.

4. Температура плавлення припою по можливості має бути на кілька градусів нижча від температури плавлення спаюваних металів: інакше при паянні можуть розплавитися і спаюванні метали. Приблизна температура плавлення деяких металів (град. С):

олово — 230; вісмут — 264; свинець — 335; цинк — 412; алюміній — 700; срібло — 954; мідь — 1200; золото — 1250; залізо — 1500; платина — 2000. (ст. 14)

5. Для пайки речей із алюмінію спаювані поверхні покриваються гальванічно тонким слоєм міді, потім лудяться і піддаються тим самим операціям, що і мідні. (ст. 19)

6. Плавнем (флюсом) для твердих припоїв зазвичай служить порошок бури, розміщений у воді до утворення рідкого тіста. Зрідка як плавень використовують скло. (ст. 16).

7. Самородна спайка — найміцніша. Крім того тут не утворюється гальванічних струмів (які нерідко псують спайку при використанні різнородних металів). Тому металічний посуд, призначений для зберігання різних хімічних речовин або піддається постійному жару, вологості, кислот і т.д. має бути спаяний самородною пайкою.

8. Свинець і цинк, як шкідливі для здоров’я і розчинні в харчових рідинах, повинні бути повністю вигнані із кухонного посуду.

9. Знайти в продажі абсолютно чисте олово досить важко; зазвичай воно містить свинець. Домішка свинцю до 1 чи навіть до 2% ще може вважатися нешкідливою навіть і для кухонного посуду.

10. Полуда, що містить свинець у помітній кількості, відрізняється навіть на вигляд: не така блискуча, як чисто олов’яна і віддає тьмяний сіроватий відтінок.

Перевірка свинцю хімічним способом (якщо не видно візуально, якісна реакція):

кусочок полуди розміром з півгорошини облити чистою соляною кислотою і добавити кілька крапель чистої азотної кислоти. Коли полуда розчиниться, в прозору рідину впустити декілька крапель сірчаної кислоти. Якщо свинця немає, то рідина залишиться прозорою; при малому вмісту свинцю появиться молочна каламуть; а при великому — осядуть білі пластівці сірчанокислого свинця.

11. Домішка заліза нешкідлива. Наявність міді можна відкрити таким способом:

кусочок полуди облити димлячою азотною кислотою; коли бурі пари перестануть виділятися навіть при нагріванні, рідину перелити у фарфорову чашечку і випарувати (але не повністю) досуха; залишок розвести у невеликій кількості води, перелити в пробірну склянку і добавити нашатирного спирту — якщо мідь є, рідини прийме гарний небесно-голубий колір.

12. Муаре жесті — розмальовування узорами, схожими на узори на склі від морозу, залежить від утворення на поверхні полуди кристалів олова. (ст. 33)

13. Покриття заліза (або сталі) міддю досягається зануренням його в один із складів.

Перший склад: 1 частину (по об’єму) соляної кислоти і 3 частини (по об’єму) води, в якій розчинено трохи мідного купоросу.

Другий склад: 750 ч. сегнетової солі і 400 ч. твердого їдкого натру розчинити в 1000 частин води, потім змішати цей розчин з розчином 170 ч. мідного купоросу в 1000 ч. води.

14. Залізо, покрите цинком (навіть якщо є невеличкі непокриті ділянки), краще захищене від корозії, ніж те, що покрите оловом (детальніше на ст. 37).

15. Покриття металів сріблом, золотом і платиною:

а) натирання порошком покриваємого металу або різними складами, що містять даний метал;

б) занурення в розчин солей покриваємого металу;

в) плакування;

г) покривання через вогонь з допомогою амальгами.

Наведені чотири способи використовуються рідко і поступово заміняються гальванічим покриттям.

16. На фабриках для гальванічного покриття металами гальванічні елементи заміняють на магнітоелектричні або, переважно, динамоелектричними машинами (Грамма, Сіменса и Гальске та ін.)

17. Для любителів найзручніші елементи Даніеля (ст. 62).

18. Полірування поверхонь до дзеркального виду здійснюється з допомогою стальних або агатових поліровок (ст. 97)

19. Забарвлення мідних, латунних і бронзових речей. Окис міді має червоний, а оксид чорний колір — змішуючи їх в різних пропорціях, отримують різні відтінки коричневого кольору.

20. Коричневе забарвлення мідних речей — потрібно оцтова мідь (ярь медянка), крокус, обрізки рога, оцет. (ст. 114)

21. Зелене забарвлення патина — на поверхні міді утворюється спочатку мідний окис, який потім перетворюється в оксид, а останній, в свою чергу, поступово переходить у вуглекислу мідь (ст. 118).

22. Щоб штучно отримати зелене фарбування, дуже схоже зі справжньою патиною, потрібно створити умови, що викликають повільне утворення вуглекислої міді. (ст. 120).

Дуже поганоПоганоМоже бутиНормальноСупер (голосів: 1, в середньому: 5.00 из 5)
Загрузка...
Сподобалася стаття, натисни кнопку!

Прокомментировать

Останні коментарі

Правила безпечної експлуатації електроустановок

Знайти публікацію по даті

Друзі сайту:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~