Окт
17

Ремонт димера

Димер (поворотний димер) використовується для плавного включення ламп розжарювання або включення не на повну потужність (наприклад, вночі так може бути комфортніше чи для економії електроенергії для освітлення сходів, де не треба постійно хорошої освітленості). Ставиться він на місце вимикача. Вони бувають дешевші і дорожчі і трохи відрізнятися один від одного. Але конструкція у них подібна. По суті він регулює струм через лампочку.

В димері багато деталей нема, тому кількість несправностей відповідна. Мені зустрічалися поки що два види несправностей.

1) Згорів запобіжник і лампа зовсім не включається (при цьому неонка в диммері може світитися). В такому випадку треба замінити запобіжник. Правда, запобіжники стоять не у кожному димері.

ремонт регулятора ламп накалювання

2) Якщо лампа світиться, але яскравість не регулюється, то згорів симістор (наприклад, марка ВТА12 600С або BT136 600E).

Мені попався димер, де стояло два симістора включені паралельно. Після того, як я одного з них випаяв, регулятор став працювати. Як так сталося, дивіться відео:

Як перевірити симістор? Симістор має три виводи.

симістор BT136 600E

Якщо він годний, то продзвонити тестером можна тільки управляючий електрод (“опір” між управляючим електродом і анодом буде десь до 100 Ом). Якщо стати на силові виводи А1-А2 (анод1-анод2), то тестер має показати ізоляцію, простіше кажучи, нічого не має показувати. Якщо симістор не годний, то швидше всього його виводи замкнуті (в наслідок теплового пробою). Через це лампочка і світиться, бо симістор в такому випадку являється куском дроту.

Потенційно можуть бути ще інші несправності (поганий контакт, погана пайка і т.д.)

Диністор (діак) DB3 (в корпусі DO35) – також важлива деталька, стоїть біля симістора, така маленька, на першому фото синього кольору. Диністор підключений до управляючого електроду симістора. А тут він чорного кольору, схожий на звичайний діод:

димер

***

Далі можете не читати, це я для себе залишив.

Осцилограми на лампі накалювання:

якщо лампа горить в півнакалу (синусоїда доходить до половини)

осцилограма на лампі накалювання

якщо лампа горить “на всю”, то синусоїда доходить майже до кінця

майже повний накал

Як ви помітили, тут регулюється не амплітуда напруги, а фаза (момент включення). Такий режим роботи властивий для тиристорів і симісторів.

***

По приколу подивився, що робиться на диністорі (це знати не обов’язково):

  • в початковому положенні на диністорі знаходиться синусоїда;
  • при збільшенні напруги на лампі, синусоїда перетворюється на таке:

осцилограма на диністорі (лампа в півнакала)

  • При повному накалі лампи, осцилограма має такий вигляд:

осцилограма на диністорі (повний накал)

 Напруга між першим анодом А1 і управляючим електродом G має такий вигляд (лампа світиться в повний накал):

напруга між А1 i G

***

Цікаво!

Чи впливає димер на час життя галогенової лампи?
Ні. Димер збільшує термін служби ламп розжарювання. Галогенова лампа теж є лампою розжарювання з вольфрамовою ниткою. Проведені в Smart-Bus тести показали, що при використанні димера термін служби галогенових ламп прирівнюється до звичайним лампам розжарювання. http://sutem.com.ua/3441smartbus.php

Дуже поганоПоганоМоже бутиНормальноСупер Оцініть статтю, будь-ласка
Загрузка...
Сподобалася стаття, натисни кнопку!

Прокомментировать

Останні коментарі

Правила безпечної експлуатації електроустановок

Знайти публікацію по даті

Друзі сайту:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~