Май
31

Ремонт лабораторії ЭТЛ-10

Ремонт електролабораторії ЭТЛ-10. Знімаємо кришки з тих місць, де могла статися поломка, можливо звідти йшов дим. Хоча, буває, що димить з одного місця, а несправність трохи в іншому або взагалі не видно, що диміло.

Уважно дивимося на деталі, контакти і на провідники (чи не поплавилася ізоляція).

На першій фотографії видно перемикачі – вони ще з ладу не виходили, але іноді можуть ламатися ручки, тому не варто їх сильно смикати.

Дивимося, чи не погоріли пакетники (40 А). Вони часто горять, оскільки зроблені з легкоплавкої пластмаси. Знімаємо їх і оглядаємо зі всіх боків. Обов’язково дотягуємо гвинти, тому що вони можуть ослабнути.

Якщо є декілька негодних пакетників, то можна спробувати зробити з двох одного. Ручка пакетника з’єднана разом із квадратною кришкою. Щоб її зняти, підколупуємо викруткою защіпки (їх там 4).

пакетник

Під час розбирання пакетника можуть вилетіти деякі деталі. Так було і в мене, довго не міг зрозуміти де сиділа пластмаска із зубчиками. На фото видно, звідки вона взялася і за що має зачіплюватися. Вона потрібна, щоб пакетник переключався тільки на 2 положення – це дуже важливо, інакше потім можна зробити к.з.

ремонт пакетника

Якісь фотки:

заземляючі ножі

Нижче видно бабіни:
1) на верхню (та, що з розеткою) намотується звичайний провід живлення лабораторії 220 В;
2) дві котушки з чистої міді – це заземлення (його завжди треба підключати в першу чергу);
3) високовольтні проводи (жовтий, зелений, червоний) для підключення лабораторії до випробувального кабелю.

До речі, там десь є кінцевик (біля котушок із заземленням), від якого одного разу був відірваний провідник. В результаті лабораторія не запускалася.

шнури

Ще одне фото з типовими несправностями (обведено червоними кружечками):

1. Зверху висить трохи обпалений провід з оголеним кінцем (можливо, його забулися демонтувати, оскільки там колись цілий жмут проводів злипся до купи і прокладали нові провідники);

2. Здутий конденсатор (УК 50-03 220мкФ · 350В), його так розперло, що він аж зламав пластмасову кришку, що притискає решту конденсаторів (конденсаторну батарею).

Також тут добре видно трансформатор на “дожиг” – це для мене свого роду контрольна точка, щоб орієнтуватися, що де стоїть. Справа від трансформатора цілий ряд діодів (включені послідовно) – ці діоди бажано перевіряти при кожному ремонті, вони часто “вилітають”, як правило по 1 – 2 шт.

трансформатор на дожиг

Над діодами стоять тиристори (VD201, VDххх).

Трохи далі оптотиристор (ТСО152-100-12). Одного разу він вже виходив з ладу, і то дуже єхидно – то працює, то не працює. Коли він виходив з ладу, то лабораторія “жерла” великий струм (покази амперметра дивилися на вводі біля рубильника).

Якщо амперметр на вході (біля рубильника) зашкалює, то може бути негодний оптотиристор ТСО152-100-12 (без напруги він буде продзвонюватися, як справний). Щоб переконатися, що к.з. в цьому колі, треба його розірвати. Найпростіше від’єднати провід в пакетнику “Дожиг”. Потім включити лабораторію і перевірити, чи не зашкалює амперметр. Ще одна прикмета, яка вказує на к.з. в колі дожига – це можливе сильне нагрівання резистора, який стоїть в цьому колі (нагрівається він в залежності від того в якому положенні включений пакетник “Дожиг” – “1” чи “2”). Щось таке понаписував, що й сам не зрозумів. Але ви розберетеся, якщо треба.

тиристори VD201, діоди

Ще якась фотка:

5 кВ

В цьому місці я колись ледь копита не відкинув, попав під напругу конденсатора 5 кВ.

Якщо зняти кришку, що над колесом, то там стоять конденсатори. Вони повинні розряджатися через проволочні резистори (на вигляд короткі кусочки провідників). Але одного разу ті резистори чомусь перегоріли.

В другій половині дня мене попросили глянути, що там робиться. Машина давно була відключена, пройшло більше 4 год і ніхто не здогадувався, що конденсатори заряджені. Кришку зняли і заглядали туди всі, хто хотів. Але я люблю часом пощупати своїми руками, як воно там тримається, позаглядувати.

От і пощупав. Підкидало і ковбасило мене секунд 15, вже й не знав, що робити. Спочатку кричав шоферу: “Виключай!”, бо подумав, лабораторія включена. Але потім згадав, що все виключено, і кажу тоді конденсатору: “Відпусти, …” Вирватися ніяк не міг, хоча мені показалося, що руки були вільні. Болі такі, що хотілося, щоб скоріше все скінчилося. Впасти не вийшло, бо був спертий на трансформатор, той що накритий кожухом (на фотографіях його добре видно). Потім якось став на ноги, а відчуття все рівно, ніби руки в розетку 220В запхав (хоча це вже значно краще, ніж було зразу). Після того гул в тілі почав стихати і я зміг вийти з машини.

В результаті попік собі вказівний палець на правій руці, його цілий вечір не міг нормально зігнути. На долоні лівої руки була подряпина довжиною до 3 см. Пізніше виявилося, що це також опік, якщо його так ще можна назвати. Робота ювелірна, голкою таке не вийде зробити.

На другий день скручували машину і вирішили ще раз розрядити конденсатори, на всякий випадок. Виявилося, заряд ще й тоді нормальний тримався, хоча пройшла майже доба!

В загальному закінчилося все добре. Ніхто зайвий про цей випадок не знав, тому прочуханки за порушення техніки безпеки не отримали.

тр-р

Стосовно поломок, то пам’ятаю ще один випадок: один з тих конденсаторів був пробитий, тобто короткозамкнений. Так що майте на увазі.

________________________

Детальніше про лабораторію ЭТЛ-10 можна знайти на сайті фірми “Титан-Т”: http://titan-t.km.ua/

Подібна лабораторія ЕТЛ-10 від ТОВ «Харківенергоприлад»: http://www.kep.ua/

Дуже поганоПоганоМоже бутиНормальноСупер Оцініть статтю, будь-ласка
Загрузка...
Сподобалася стаття, натисни кнопку!

Прокомментировать

Останні коментарі

Правила безпечної експлуатації електроустановок

Знайти публікацію по даті

Друзі сайту:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~