Июнь
8

Що таке шунт

шунт фотоШунт – це по суті кусок провідника. В переважній більшості його використовують у вимірювальних приладах. Наприклад, це дає змогу одним і тим самим амперметром поміряти більші струми. Якщо бути більш коректним, то шунт – це деталь, яка має конкретні параметри і відрізняється від звичайного провідника більшою їх точністю.

Для прикладу розглянемо шунт стаціонарний на основі манганіну. Марка шунта 75СШМ3-20-0,5. Цей напис означає наступне: що при номінальному струмові 20А на потенціальних затискачах шунта буде падіння напруги 75 мВ; клас точності 0,5. Якщо пропустити через нього менший струм, то і відповідно напруга на ньому також буде меншою.

шунт, маркування

Шунти мають по два виводи з кожної сторони. Один вивід струмовий, розташований ближче до зовнішньої сторони. Якщо уважніше придивитися, то він має більші розміри на відміну від потенціальних виводів, які розташовані ближче до середини шунта. З потенціальних затискачів якраз і знімається та напруга 75 мВ (або менше, все залежить від ваших потреб).

шунт, пояснення

Опір на шунтах не вказують, але при бажанні його можна порахувати за законом Ома 0,075В / 20А = 0,00375 Ом. На заводі його ретельно юстують (підганяють до точного значення). Якщо подивитися на зворотній стороні, то можна побачити пломби в місцях, де гвинтами закріплюють манганінову пластину в наконечники із латуні. На пластині також видно подряпини (я їх не робив, на другому шунті такі самі подряпини є). Це говорить про те, що опір підганяли ще більше до точного значення. Подряпини можна побачити не на всіх шунтах, але точності їхніх параметрів приділяють достатньо уваги.

***

Якщо є бажання, то шунт можна зробити самому. Для цього треба взяти звичайний провідник довжиною декілька сантиметрів і пропустити струм (величину якого ми знаємо). Потім дивимося, в якому місці прилад буде показувати потрібні значення. Подібний шунт я вже робив, нічого складного в цьому немає. Основний недолік – нижча точність, обмежена вимірювальними приладами. Радує тільки ціна. Готовий шунт може коштувати кілька доларів і більше, саморобний – копійки. Але це вже залежить від конкретних випадків. Іноді треба розкошелитися.

***

Ще цікавий шунт можна побачити в звичайному цифровому тестері. Це кусок мідного дроту, іноді з насічками.

шунт у тестері

Не дивлячись на те, що тестер – прилад «серйозний», ніякого маркування на тому шунті нема. Калібрування роблять в самому тестері. До речі, в більшості випадків він витримує короткі замикання, але якщо перегоряє, то виходить з ладу майже весь тестер. Після того простіше купити новий тестер.

***

Іноді можна почути такі вислови, як шунтуючий конденсатор, шунтуючий резистор, магнітний шунт і т.п. Це означає, що відповідні елементи кола мають малий опір і пропускають через себе значну частину струмів чи магнітного потоку. Ніякого відношення до шунтів-деталей вони не мають. Просто саме слово шунт в перекладі з англійської означає відгалуження.

Дуже поганоПоганоМоже бутиНормальноСупер (голосів: 1, в середньому: 4.00 из 5)
Загрузка...
Сподобалася стаття, натисни кнопку!

2 коммент. к записи “Що таке шунт”

Прокомментировать

Останні коментарі

Правила безпечної експлуатації електроустановок

Знайти публікацію по даті

Друзі сайту:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~