Дек
6

Цікаві факти про літій-іонні акумулятори

літій-іонний акумуляторСьогодні найбільшого поширення набувають полімерні літій-іонні акумулятори (Li ion). Ідея їхнього створення появилася ще 1912 р., але бажаного результату на протязі багатьох досягнути не вдавалося. Літій, як відомо, належить до лужних (хімічно активних) металів і бурхливо вступає в реакцію з водою, повітрям та іншими речовинами. Через свою активність його реакцію важче керувати і відповідно, складніше виготовити елемент живлення. Лише на початку 70-их років було створено перші літієві батареї. Але батарея – це не акумулятор, її перезаряджати не можна.

Перші літієві акумулятори створила корпорація Sony в 1991 році. Спочатку їх випускали для мобільних телефонів. На той час акумулятори були ще не надійні, небезпечні і у них не було захисту, такого як зараз. Бували випадки, що вони навіть вибухали і люди отримували опіки. Основною причиною такого явища було старіння і зношування літієвих електродів, порушувалась їхня температурна стабільність, вони нагрівалися до точки плавлення літію, далі проходила бурна реакція, яку назвали «вентиляція з викидом полум’я». По закону підлості, вибухи ставалися якраз під час розмови по мобільному телефону: тоді телефон споживає більшу потужність і в акумуляторах проходить інтенсивніше реакція.

В наш час можна не боятися, що акумулятор вибухне. По-перше, зараз випускають не літієві, а літій-іонні і літій полімерні акумулятори. По-друге, у ньому вбудований термозапобіжник і система захисту від перевищеного тиску. Також стоїть плата з контролером, який слідкує за процесами зарядки-розрядки акумулятора і в потрібний момент його виключає. Проте повністю на захист надіятися не варто, бо інколи ще можна побачити, як акумулятор роздувається (звичайно, він втрачає свою електричну ємність). В такому випадку його потрібно утилізувати (або занести в магазин, де його придбали).

Літій полімерні і літій-іонні акумулятори не мають ефекту пам’яті, але якщо їх повністю не розряджати, то контролер, який відслідковує стан акумулятора, запам’ятовує це і може зробити невірні обчислення ємності і рівня заряду акумулятора. Тому раз на місяць рекомендовано повністю розрядити, а потім зарядити акумулятор, робити так зване кондиціювання батареї.

Якщо акумулятор не експлуатується, то його найкраще зберігати при 40-процентному заряді від номінальної ємності.

Цікаво те, що лише недавно американські вчені знайшли причину передчасного руйнування Li-ion-акумуляторів. Справа в тому, що крім літієвих електродів ці батареї мають провідники з оксиду олова. При споживанні струму олов’яні сплави нагрівалися і помаленьку руйнувалися. В зв’язку з цим почали використовувати замість одного провідника – багатожильний.

Дуже поганоПоганоМоже бутиНормальноСупер (голосів: 1, в середньому: 5.00 из 5)
Загрузка...
Сподобалася стаття, натисни кнопку!

Прокомментировать

Останні коментарі

Правила безпечної експлуатації електроустановок

Знайти публікацію по даті

Друзі сайту:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~